باشگاه های چوگان

تماس با مربی مربوط

۰۲۱۲۲۳۸۰۷۳۶

 

 

چوگان

 

چوگان یکی از ورزش های قدیمی کشور ایرانه که توسط پادشاهان و درباریان بازی می شده. طراحی بازی چوگان به حدود 6 هزار سال قبل از میلاد مسیح برمیگرده. جذابیت این بازی انقدر زیاده که مورد استقبال بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفته و به صورت حرفه ای بازی می شه. از اونجایی که ورزش چوگان متعلق به کشور ما هست باشگاه های زیادی به آموزش این ورزش روی آوردن. تو این مقاله با با ویژگی های بازی چوگان و باشگاه های آموزش دهنده اون آشنا می شیم.

برای آشنایی بیشتر با بهترین مربیان ورزش چوگان برای زنان ، مردان، کودکان و نوجوانان با سایت جیم برو  همراه باشید.

ویژگی بهترین باشگاه های چوگان چیست؟

بازی چوگان در فضای باز انجام می شه و بازیکنان باید در درجه اول سوارکاران حرفه ای باشن. طول زمین 274 متر و عرض اون 145 متره. دروازه های چوگان هم هر کدوم 7 متر طول دارند. این استاندارد در بیشتر کشورها رعایت میشه اما کشورهایی مثل آرژانتین و آمریکا زمین چوگان رو بزرگتر از ابعاد گفته شده انتخاب می کنن. ورزش چوگان از 6 تا چوکه یا دوره زمانی تشکیل می شه و هر چوکه فقط 7 دقیقه زمان داره. کشور آمریکا و آرژانتین این قوانین رو هم تغییر دادن و تعداد چوکه ها رو به 8 بخش تقسیم و استراحت 3 دقیقه ای بین دو چوکه رو تعیین کردن. هدف از چوگان اینه که بازیکنان هر تیم توپ رو به وسیله چوب در حالی که سوار بر اسب هستن وارد دروازه کنن. زمین بازی چوگان بهتره زمینی بدون پستی و بلندی باشه تا اسب ها بتونن با راحتی بیشتری حرکت کنن. بعضی از باشگاه ها زمین بازی رو در چمن قرار میدن و بعضی ها هم در شن های ساحلی شرایط مسابقه رو فراهم می کنن. بازی بر روی اسب و تلاش برای حرکت دادن توپ کار نسبتا پر خطری به نظر میاد و بهتره که باشگاه ها ایمنی لازم رو بر هر نوع حادثه ای فراهم کنن. علاوه بر اون رعایت قوانین باشگاه توسط بازیکن ها مسئله مهمیه و باشگاه باید به این قوانین تاکید کنه. چوگان بازی جذابیه و باعث شده خانم ها هم به یاد گرفتن این بازی علاقه نشون بدن و برای ثبت نام چوگان در باشگاه ها شهرهاشون درخواست بدن. چوگان بانوان مثل چوگان آقایان باید توسط سوارکاران حرفه ای انجام بشه. آموزش چوگان در همه سنین ممکنه اما اجرای بازی فقط به افراد که مجاز به سوارکاری هستن داده میشه و این مسئله یه محدودیت سنی رو برای چوگان به وجود میاره.

 

باشگاه های آموزش چوگان دارای چه تجهیزات ویژه ای هستند؟

تجهیزات چوگان شامل موارد متعددی میشه که شاید مهم ترین اون زمین و اسب های مناسب بازی باشه. برای این ورزش از اسب های که قد کوتاه تری دارن استفاده می شه تا ضربه زدن به توپ با دشواری کمتری انجام بگیره. در بیشتر کشورها برای اینکه اسب بیش از حد خسته نشه در دو دوره زمانی از یک اسب استفاده می کنن. در دو چوکه بعد اسب تازه نفس رو جایگزین اسب قبلی می کنن و تا پایان چوگان اینکار رو ادامه میدن. برای اینکه صدمه ای وارد نشه برای اون ها از لوازم چوگان مثل بانداژ زانو استفاده می شه. لوازم چوگان برای بازیکنان هم شامل مواردی مثل کلاه ایمنی، شلاق اسب، چکمه سوارکاری، زانو بند، لباس مناسب و... هست. چوگان چوب مخصوصی داره که توپ رو با اون هدایت می کنن و طول چوب به 129 سانتی متر میرسه. چوب بازی چوگان باید وزن سبکی داشته باشه که بازیکن در حمل اون خسته نشه.

تماس با مربی مربوط

۰۲۱۲۲۳۸۰۷۳۶